Ekologie

 

Po dlouhé době si rádobyzelená organizace vzpoměla že jí už nějakou dobou děláme sběré místo a oni dál podnikají s materiálem který jim zdarma podle zákona musíme předávat. Za rok 2020 to bylo 51kg použitých baterií z kterých se dá využít přes 33kg materiálů a drahých kovů.

 

Recyklace použitých světelných zdrojů a akumulátorů za rok 2013

Mlýnek na kafe, reproduktory ani mobilní telefon mezi trubice nepatří !

Za minulý rok 2013 sme vybrali od firem a drobných zákazníků přesně 562 kg trubic a výbojek, a necelých 20 kg baterií a různých akumulátorů.

Bohužel lidi jsou nepoučitelní a přesto že jsou na kontejneru samolepky že dovnitř patří POUZE trubice, tak jsme kontejner museli uzamknout. Nebyl týden aby jsme uvnitř nebo vně kontejneru nenašli odpad všeho možného druhu. A protože víme že na recyklaci je možné použít pouze k tomu určený materiál (lineární = rovné zářivkové trubice) tak nyní úložiště otevíráme pouze když zákazník donese větší množství trubic. Menší počet trubic nebo kompaktní zářivky můžete kdykoli odevzdat uvnitř prodejny do malé sběrné nádoby. A malá rada pro ty kteří neví kam se zbavit ostatní elektroniky : Kterýkoli obchod se spotřební elektronikou má sběrné místo, dále jsou po městě kontejnery přímo určené pro drobnou elektroniku a nakonec samozřejmě pro všechny je otevřený sběrný dvůr od úterý do pátku, v zimě 10:00-16:00, přes léto 10:00-18:00 na adrese Václavská 73

 

 Sem patří mlýnek na kafe, reproduktory i mobilní telefon a další malé spotřebiče

Recyklace použitých světelných zdrojů a akumulátorů za rok 2012

Naše firma je i v tomto roce nadále aktivní jako sběrné místo pro použité světelné zdroje a vybité baterie. Za rok 2012 jsme jenom pro firmy vydali potvrzení o příjmu skoro 180 Kg trubic, výbojek a ostatních zdrojů. Baterií jsme od firem přijali necelých 10 Kg. To samozřejmě není všechno, množství materiálu který nám donesou zákazníci kteří nechtějí nebo nepotřebují potvrzení o likvidaci se podrobně neeviduje. Když ale vyjdeme z toho, že ročně od nás odjíždí 3 nebo 4 plné kontejnery (vždy naplněné na 90% a více), tak je jisté že na Jindřichohradecku naše firma pomohla ulehčit životnímu prostředí o minimálně půl tuny materiálu, který dřív končil v běžném odpadu. Příroda vám za vyhořelé trubice nepoděkuje, my ano :)

Ekolamp - systém zpětného odběru světelných zdrojů a svítidel.

Firma Elektro Bočková je od roku 2008 členem systému Ekolamp / Ekobat pro zpětný odběr nefunkčních světelných zdrojů, svítidel a baterií/akumulátorů. Použitý materiál přebíráme na prodejně a na požádání vystavíme doklad o ekologické likvidaci, důležitý především pro firmy.

Jak lze využít nefunkční zářivky? Lidé dnes stále častěji odevzdávají vysloužilé lineární či úsporné zářivky k recyklaci. Ale proč vlastně a jaký je jejich další osud?

Zpětným odběrem a recyklací osvětlovacích zařízení se od roku 2005 zabývá neziskový kolektivní systém EKOLAMP. Recyklace nefunkčních zářivek má dva velmi rozumné důvody. Tím prvním je ochrana životního prostředí před nebezpečnou rtutí, která je v těchto výrobcích v malém množství obsažena. Při vyšších koncentracích může tato jedovatá látka poškodit nejen životní prostředí, alei i naše zdraví.

Druhým důvodem je opětovné materiálové využití, jenž u zářivek v současnosti dosahuje 85 - 87%. Využitím recyklovaných materiálů při další výrobě se šetří přírodní zdroje surovin. Obyvatelé našeho města mohou nefunkční zářivky / kompaktní žárovky zdarma odevzdávat v obchodě. Ze sběrných míst je EKOLAMP sváží do specializovaných recyklačních firem, v nichž jsou pro opětovné použití ze zářivek získávány především kovy, plasty, sklo a rtuť. Hliník, mosaz a další kovy se mohou znovu použít v kovovýrobě, např. pro součástky jízdních kol. Recyklované plasty jsou dobrou surovinou pro zatravňovací dlaždice či plotové dílce a přečištěná rtuť je znovu využívána v průmyslové výrobě. Sklo se používá jako technický materiál nebo v některých případech i pro výrobu nových zářivek. Prostřednictvím EKOLAMPu se ročně recyklují miliony zářivek a výbojek. Stále ale velké množství zářivek končí v koši. Právě vy můžete pomoci tuto situaci změnit. Více se o problematice nakládání s nefunkčními zářivkami dočtete na www.ekolamp.cz.

Recyklační cyklus světelného zdroje.

Novinky : 

 

Kontakty


Adresa

Elektro Bočková s.r.o.
Stará cesta 334/II
377 01 Jindřichuv Hradec

+420 384 363 189

Prodejní doba:

Pondělí - Pátek:   7:30 - 17:00 
Sobota: 9:00 - 11:00

V neděli a o svátcích zavřeno.

Obchodní oddělení firmy:  

Vladislav Šlechta

Telefon:

  384 363 189 / 384 361 735

607 136 609

Email:

  slechtaZAVINÁČelektrobockova.cz

Ekonomické oddělení firmy:  

Jaroslava Bočková

Telefon:

    384 363 189 / 384 361 736

721 933 081

Email:   bockovaZAVINÁČelektrobockova.cz

Reklamace:  

Email:     reklamaceZAVINÁČelektrobockova.cz